ilkogretimvideo.com Videolarını izleyemiyorsanız tıklayınız.
Online Matematik Dersleri 2. Dönem ve Yaz Döneminde de devam edecektir. Kayıt için mür: 0507 215 26 58

4. SINIF | Konu Anlatımları Kategorisi / Solunum Sistemi videosu

İbrahim HOCA'dan Evinizin Konforunda 3., 4. , 5. , 6., 7. ve 8. Sınıflara Matematikten Canlı Dersler.

Gerekli Tek Şey e-mail Adresin, Adın ve Soyadın

Haftada 4, Ayda 16 Saat Sadece 120 TL( Ödemeler Aylık Olarak Havale İle Yapılır. )

Kayıt ve Ders Zamanları İçin Ayrıntılı Bilgi: 0507 215 26 58

EVİNİZDEKİ ÖĞRETMEN

Konu anlatım videolarımız sitemizden kaldırılmıştır.


Konu anlatımı ve diğer tüm videolarımıza 4. SINIF DVD'sini satın alarak ulaşabilirsiniz.


Hemen Satın Almak için TIKLAYINIZ.

4. sınıf dvd sini satın almak için tıklayınız.
10445 kişi izledi.

4. sınıf fen ve teknoloji dersi solunum sistemi videolu ders anlatımı, sunu izle,SOLUNUM ORGANLARININ GÖREVLERİ

    BURUN : Koku alma duyusu organıdır. Soluk  havasının alındığı yerdir.Havayı  süzer, ısıtır ve nemlendirir. Burun içindeki kıvrımlar ve kıllar  havanın  temizlenmesini  sağlar. Burun boşluğu kıllarla  ve mukus sıvısı ile kaplıdır.

  YUTAK :  Ağız ve burunun arka tarafındadır. Soluk borusu ile yemek borusunun  başlangıç kısmıdır.Bir trafik polisi gibidir.Besinleri yemek borusuna havayı da nefes borusuna  gönderir. Yutağın üst kısmında küçük dil vardır.

 GIRTLAK : Yutaktan sonra gelir. Soluk borusunun genişlemiş kısmıdır. Kırıkdaktan  meydana gelir. Soluk alıp verirken ses telleri titreşip ses oluşturur.

SOLUK BORUSU :10 - 12 cm uzunluğundadır.Yutaktan gelen havayı akciğerlere ulaştırır.Soluk barusuna (trake )adıda verilir. Kıkırdaksı bir yapısı vardır. Destek sistemimiz sayesinde hep açıktır. Yapıısındaki kılları sayesinde  havayı temizler, tozları tutar. Akciğerlere  ulaşmadan  iki kola ayrılır. Bunlara kollara  BRONŞ  denir.


**Solunum sistemine, soluk havası ile mikroplar kolayca girerler.Vücudun dirençsiz olması halinde mikrobik  hastalıklar ortaya çıkar. Bu hastalıklar şunlardır                                                                     Grip ve nezle; Burun  mukozasının  iltihaplanması  hastalığıdır.                                                     Bronşit; Soluk borusunun ve bronşların  iltihaplanması hastalığıdır.                                                                  Zatürre; Akciğer dokusuna, hava  keselerine mikropların yerleşmesi hastalığıdır.                        Zatülcemp; Akciğer zarının  iltihaplanması  hastalığıdıR.                                                            Verem;  Verem mikroplarının akciğer dokusuna yerleşip,oyuklar açtığı hastalıktır.                             * Ayrıca bir çok bulaşıcı hastalıkta solunum yoluyla geçer

                         SOLUNUM SİSTEMİMİZİN SAĞLIĞI                                                            * Bulunduğumuz  ortamı sık sık  havalandırmalıyız,pis yerlerden uzak durulmalı.                                                                                                     * Terliyken soğuk su içilmemelidir.                                                                                                                   * Soğuk, tozlu ve kuru havalardan uzak durulmalıdır. Mevsimine göre giyinilmelidir.                                                            * Sigaradan ve dumanından uzak durulmalı, asla sigara içilmemelidir.                                                                                   * En ufak hastalıkta doktora gidilmeli ,hastalık ihmal edilmemelidir.                                                                                     * Nezle, grip veya herhangi bir bulaşıcı hastalığı olan kişilerden uzak durulmalı.                              * Mümkün olduğu kadar burundan nefes alınmalıdır.                                                                  * Yere tükürmemeli, burnumuzu mendille silmeli çöpe atmalıyız.                                                           * Ayrıca dengeli ve sağlıklı beslenilmeli. Küçük yaşlardan itibaren  gerekli aşılar yaptırılmalıdır.                      -  Bazen bir şey yerken veya içerken kazara nefes borunuza küçük bir parça kaçar.Hemen müthiş bir öksürme olur. Böylece nefes borusuna kaçan parça bazen saatte 960 km kadar varan bir hızla dışarıya atılır. En hızlı arabalar saatte 250-260 km hızla gider.  

Solunum Sistemi

MİSAFİR OLARAK YORUM YAZ

Ilkogretimvideo.com üye olarak yorum yazmak için üye girişi yapınız eğer henüz üye değilseniz şimdi üye olmak için tıklayınız.

YORUMLAR Toplam 8 yorum bulunmaktadır.

misafir

09/10/2014, 18:46:03
1 Olumlu, 1 Olumsuz
Çok faydalı bir site sağ olun derslerine çok yardımcı oluyor gerçekten

misafir

17/01/2014, 15:12:00
2 Olumlu, 0 Olumsuz
kısa yokmuydu

misafir

13/12/2013, 10:17:37
1 Olumlu, 0 Olumsuz
HARİKA

misafir

06/05/2013, 21:17:15
1 Olumlu, 1 Olumsuz
çok teşekkürler süper anlatıyosunuz

resul tırtıroğlu

04/01/2013, 15:07:22
1 Olumlu, 1 Olumsuz
süperr

misafir

24/09/2012, 19:14:08
2 Olumlu, 1 Olumsuz
çok süper çok yardımcı oluyorsunuz

elif-2002

19/12/2011, 10:26:23
4 Olumlu, 1 Olumsuz
çok güzel tek kelimeyle süperrrrr

doruk

07/12/2011, 16:49:42
4 Olumlu, 1 Olumsuz
Tek kelimeyle mükkemmel çk güzeldi yarın sınavım var bence 100% aldım..